RADIO KRAKÓW: mec. Kacper Rożek o planie rządu na kredyty złotówkowe

W niedawnej audycji „O tym się mówi” prowadzonej w Radiu Kraków mogliśmy posłuchać mec. Kacpra Rożka, który wypowiedział się w temacie planów rządu na problem z rosnącymi ratami kredytów złotówkowych.

Adwokat z naszej Kancelarii oceniał 3 filary pomocy kredytobiorcom:

– wakacje kredytowe;
– nieoprocentowana pożyczka na spłatę rat;
– zastąpienie WIBOR stawką POLONIA.

 

Adwokat Kacper Rożek uważa, że wakacje kredytowe obecnie są już wykorzystywane przez Banki i zapewne wielu kredytobiorców złotówkowych z takiej możliwości skorzystało. Wakacje kredytowe nie są więc tworem nowym i nie oznaczają, bynajmniej, umorzenia wstrzymanych rat. Za te raty przyjdzie kredytobiorcom zapłacić.

Nieoprocentowana pożyczka na spłatę rat jest rozwiązaniem dobrym, aczkolwiek również wiąże się z koniecznością jej późniejszej spłaty. W tym wypadku planowane jest umarzanie kilkudziesięciu rat, gdy w sposób niezakłócony kredytobiorca zwróci większość rat tej pożyczki. Trzeba pamiętać, że pożyczka na spłatę rat może zdublować się w pewnym momencie z naszym kredytem: wówczas trzeba będzie spłacać dalej i kredyt, i pożyczkę. To zagadnienie do gruntownego przemyślenia przez gospodarstwo domowe złotówkowiczów.

Zastąpienie stawki WIBOR stawką POLONIA jest zdaniem mec. Kacpra Rożka niebezpieczne. Nie znamy sposobu ustalania nowej, planowanej stawki oprocentowania. WIBOR może kiedyś zacznie spadać (tak jak dzisiaj rośnie wprost proporcjonalnie do wzrostu stóp procentowych), a stawka POLONIA może uplasować się na jakimś stałym poziomie, który nie będzie się zmieniał mimo wymarzonego spadku stóp procentowych. Należałoby poznać sposoby tworzenia i zmiany wartości stawki POLONIA i dopiero ocenić wprowadzane rozwiązania.

W audycji można było również usłyszeć o Frankowiczach i prawie zatrzymania podnoszonym przez Banki w procesach sądowych. Nasza Kancelaria stoi na stanowisku, że umowa kredytu nie jest umową wzajemną, przez co nie można zastosować zarzutu zatrzymania, który dotyczy tylko umów wzajemnych. Poza tym, bankom służy zupełnie inne uprawnienie mające doprowadzić do zaspokojenia roszczenia banku o zwrot pożyczonego kapitału – tj. potrącenie, które jest niezależne od charakteru wzajemnego, czy też nie, danej czynności prawnej.

Link do audycji: https://www.radiokrakow.pl/audycje/jaki-bedzie-dalszy-los-kredytobiorcow?fbclid=IwAR3S8GH2C7FpnSpck0BduJxMlb-VA79fsxSGlcB31VZpfEtH_UTWsvp2G2c

#złotówkowicze #wibor #polonia #stopyprocentowe #NBP #frankowicze #kredytywCHF #kredytwefrankach #frankszwajcarski